Bandırma Ticaret Odası Seminerimiz

 “Organize Sanayi Bölgelerinde Yeni Teşvik Sistemi” konulu bilgilendirme toplantısı, Odamız konferans salonunda yapıldı.   

Bandırma Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen toplantının açış konuşmasını Başkan Yardımcısı Nihat Yazıcı yaptı. Yazıcı, bölgede yatırımların başladığı yıllardan bu yana ülkemizde yaşanan ve son yıllarda  tüm dünyayı  altına alan ekonomik krizlere karşın Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişimini ve yatırımlarını istikrarlı bir şekilde sürdürdüğüne dikkat çekerken, şunları söyledi:

 “Yakın çevremizdeki sanayi bölgelerinde yatırıma uygun alanların azalmasının, sanayi arsası mâliyetlerini yükseltmesi nedeniyle Marmara Bölgesi’nde yatırım yapmak isteyen çok sayıda sanayici ve yatırımcı yeni arayışlara yönelmişlerdir. Bu noktada Bandırma, özelleşen limanı, demiryolu, coğrafi konumu gibi lojistik avantajlarının yanı sıra Bandırma OSB’de bulunan arsaların çok uygun fiyatları sayesinde câzip bir alternatif oluşturmuştur. Son dönemde özellikle Bursa ve İstanbul’dan, bölgemize gelen yoğun arsa talebi üzerine 52 parselin 51’i tahsis edilmiştir. Hâlen bu parsellerde 22 firma üretimde olup, 24 firmanın inşaatı sürmektedir. Ayrıca 4 firma ise proje aşamasındadır. Üretimini sürdüren firmalarımızda 750 olan istihdam, firmaların tamamının üretime geçmesiyle birlikte 2500’e ulaşacaktır.”

Geçtiğimiz haziran ayında yayınlanan yeni teşvik sisteminde Bandırma OSB’nin, “4. Bölge Teşvik Kademesi”nde yer almasına paralel şekilde, bölgede artan taleplere yanıt verebilmek amacıyla sürdürülen ikinci etap genişleme alanı çalışmalarını en geç ekim ayı içinde sonuçlandırmayı plânladıklarını açıklayan Yazıcı, “Son yıllarda, Bandırma bölgesinde yoğunlaşan sanayi yatırımlarının plânlı bir şekilde yaşama geçirilmesi ve Bandırma OSB’ye yeni alanlar eklenmesi, Güney Marmara açısından son derece hayati önem taşımaktadır. Çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bandırma OSB Genel Müdürü Onur Yüce’nin, görsel sunum eşliğinde bölgedeki yatırım tesislerinin tanıtımının ardından yatırım danışmanları ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği yönetim kurulu üyeleri Ahmet Cemil Aladağ ve Mehmet İnanır, yatırımcılar ve işadamlarına, “Yeni Teşvik Sistemi” hakkında bilgiler verdi.